Boj proti HIV/AIDS
Šírenie HIV klesá, avšak podľa údajov z roku 2008 približne 33,4 miliónov ľudí na celom svete bolo HIV pozitívnych. Z nich 4,9 milióna boli mladí ľudia vo veku 15 – 24 rokov a 2,1 milióna malo menej ako 15 rokov. Väčšina HIV infekcií sa stále vyskytuje v subsaharskej Afrike.
• Dievčatá a mladé ženy sú mimoriadne ohrozené nákazou HIV vírusom. Celosvetovo je to 60 % všetkých mladých ľudí žijúcich s HIV
• Zrozumiteľné a správne vedomosti o HIV a AIDS, ktoré sú základom zastavenia šírenia epidémie, má len asi 31 % mladých mužov a 19 % mladých žien vo veku 15 – 24 rokov.
• V subsaharskej Afrike majú mladí ľudia (dievčatá aj chlapci) žijúci na vidieku menej informácií o chorobe ako ich rovesníci žijúci v mestách. Používanie kondómu je vo väčšine rozvojových krajín stále zriedkavé. Priemerne ho používa menej ako polovica mladých mužov vo veku 15 – 24 rokov a len jedna tretina mladých žien.
• Vo všetkých regiónoch vystupujú rodové rozdiely, príjem a geografická lokalita ako faktory spôsobujúce rozdiely v súvislosti s používaním kondómu pri rizikovom sexe (sex s nestálym partnerom). Pomer školskej dochádzky detí z kompletných rodín a sirôt je v subsaharskej Afrike takmer rovnaký. Nedávny pokrok naznačuje, že programy smerujúce k zrušeniu školských poplatkov a asistencii sirotám a iným zraniteľným deťom v rámci vzdelávania, sú úspešné.
• V roku 2008 približne 17,5 miliónov detí stratilo jedného alebo oboch rodičov z dôvodu AIDS. 14,1 miliónov z nich žilo v subsaharskej Afrike. Liečba HIV u detí prebieha u 38 % všetkých detí, ktoré potrebujú antiretrovirálne lieky, čo je o 10 % viac ako v roku 2005. Napriek tomu je prístup detí k liečbe HIV vo väčšine krajín, kde je vysoký výskyt AIDS najčastejšou príčinou detskej úmrtnosti, stále nízky.
• V roku 2008 iba 45 % z viac ako 1,4 milióna tehotných žien nakazených HIV a žijúcich v štátoch so stredným alebo nízkym príjmom, absolvovalo antiretrovirálnu liečbu na prevenciu prenosu vírusu na dieťa. V posledných rokoch sa rozšírila prevencia malárie pomocou distribúcie špeciálnych sieťok napustených insekticídmi. Podľa dostupných informácií z 26 afrických krajín, počet detí, ktoré počas spánku používali takúto sieťku, stúpol z 2 % v roku 2000 na 22 % v roku 2008. Malária však stále každoročne ohrozuje milióny detských životov.
• Ochranné sieťky znížili úmrtnosť detí o 20 %. V priebehu rokov 2007 – 2009 ich bolo do afrických krajín doručených takmer 200 miliónov, čo je viac ako polovica z celkových 350 miliónov, ktoré sú distribuované celosvetovo.
• Používanie ochranných sieťok je rovnomerné vo väčšine krajín, ale v Spojenej republike Tanzánie používajú deti z bohatých rodín takéto sieťky štyrikrát častejšie ako najchudobnejšie deti. Podobné rozdiely existujú aj v Benine, Malawi a Sudáne.
Zdravá výživa je základom pri každom zdravotnom probléme, vyskúšajte Chia semienka od Najtelo. The professional company scandinaviachiptuning provides all the information on tuning chip.
(Zdroj: http://www.unicef.sk/dokumenty/materialy-na-stiahnutie/advocacy/mdg.pdf)