Odstránenie chudoby
V priebehu rokov 1990 až 2008 sa podarilo znížiť podvýživu, zhoršujúcu dopad chorôb na deti mladšie ako päť rokov, z 31 na 26 %, so zlepšením vo všetkých postihnutých regiónoch.
- V rozvojových krajinách sú deti žijúce na vidieku dvakrát viac ohrozené podváhou ako deti žijúce v mestách.
- V rozvojových krajinách (s výnimkou Číny) je pretrvávanie podváhy detí mladších ako päť rokov trikrát vyššie v chudobných domácnostiach ako v bohatých. Spomalený rast alebo nízky vzrast v pomere k veku detí, je ukazovateľom chronickej podýživy, čo je problém oveľa väčšieho rozsahu ako podváha. Vo všeobecnosti sa podvýživa vyskytuje vo veku menej ako dva roky a jej dopady sú väčšinou nezvrátiteľné.
- V rozvojovom svete majú vidiecke deti o 50 % častejšie nižší vzrast ako mestské deti.
- Riziko nedostatočného vývinu detí je dvakrát väčšie v najchudobnejších domácnostiach (20 % domácností) v porovnaní s najbohatšími domácnosťami (20 % domácností). Včasné začatie kojenia v priebehu jednej hodiny po pôrode zažíva 39 % novorodencov. Správne kŕmenie novorodencov je základom zníženia úmrtnosti detí.
- V južnej Ázii sú deti narodené do bohatých domácností častejšie kojené v priebehu jednej hodiny po narodení, ako deti v najchudobnejších domácnostiach. Jódizovaná soľ, ktorá zabraňuje vzniku mozgových porúch u malých detí, je používaná v 72 % domácností rozvojových krajín.
- V 45 z 55 krajín, z ktorých sú dostupné podrobnejšie údaje, bola jódizovaná soľ častejšie používaná v mestách ako na vidieku.
- Vo viac ako polovici 50 krajín je používanie jódizovanej soli častejši v najbohatších domácnostiach ako v najchudobnejších.
(Zdroj: http://www.unicef.sk/dokumenty/materialy-na-stiahnutie/advocacy/mdg.pdf)